• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
PARA VE OYUNCAKLAR
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim
OYUNCAK VE PARAYA DAİR

Pilsan Mini Mekanik Oyuncaklar

Hiç şüphesiz 80'lerin en efsane oyuncağı mini mekaniklerdi.
Dünyayı kasıp kavuran Playmobil'in Türkiye lisansını alan yerli oyuncak firması Pilsan sayesinde mini mekanikler bilhassa dönemin erkek çocuklarının bir numaralı oyuncağıydı. Vahşi batı temalı şerifler, askerler, kızılderililer, at arabaları, Kuzey Kalesi ve Şerif Ofisigibi oyun setleri kısa süre içinde memleketin en aranan ya da arzulanan oyuncakları haline geldi. Aslında sadece erkek çocuklar değildi bu plastik figürlerin büyüsüne kapılan. Mini mekaniğin oyun setleri benim gibi kız çocuklarının gönlüne de hitap etmekteydi. Yukarıdaki resmin ön cephesinde görülen mini mini mobilyalar ve bu mobilyaların dayayıp döşediği Vahşi Batı evleri kısa sürede hepimizin aklını başından aldı.
 
Kuzey Kalesi oyun seti erkek çocuklar arasında en popüler olan mini mekanik oyuncağıydı (ki bugünün koleksiyoncuları tarafından Pilsan'a yeniden üretilsin diye hala baskı yapılır). Yukarıdaki resmin sağ tarafındaki mavi takım elbiseli askerler büyük ihtimalle Kuzey Kalesi asker taburunun birer parçasıydı. Bu askerler faklı yüz ve vücut şekilleriyle sol tarafta bulunan dikdörtgen vücutlu figürlerden sonraki bir zamanda üretilmişlerdi. Sol taraftaki grup ise ilk üretilen Pilsan mini mekanik figürleriydi. Ancak önde, ayakta durmakta olan üçlünün en solunda bulunan tümü beyaz renkli kadın figürü 1974 tarihli orijinal Geobra üretimi. Bunun dışında kalan bütün parçalar yüzde yüz Türk malı. En önde bulunan masa ve sallanan sandalyeler Western kasabasının mekan içlerini süsleyen mobilyalardı muhtemelen. Ve elbette en arkada bulunan muhteşem at arabasına değinmeden olmaz. Kendisi bu grubun bir parçası değildi ve biraz iç burkucu bir şekilde geçti elime. Dileyen hikayeyi buradan okuyabilir.
 
Mutlu bir tesadüfle kat kat eşyanın dibinde bir cam kavanoz içinde bekleşirken gözüme çarpan bu minimal hazineyi bulmak muhteşem bir yılbaşı armağanı oldu bana. Dilerim ellerinde Pilsan oyuncak olanlar en az benim kadar değerini bilir mini mekaniklerin.

http://earinna.blogspot.com.tr/2014/01/pilsan-mini-mekanik-80ler.html
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret1132983
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Hava Durumu
Saat