• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
PARA VE OYUNCAKLAR
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim
OYUNCAK VE PARAYA DAİR

Kalpazanlık Suçu ve Cezası

Kalpazanlık Suçu Nedir? Sahte Para Basma Suçunun Cezası Ne Kadardır?

Her ülkede para, bu konuda yetkili kurumlar tarafından basılmakta olup, yetkili kurumlar dışında yapılan para basma fiilleri kanuna aykırıdır. Ülkemizde de Merkez Bankası tarafından para basılabilir ve tedavüle konulabilir.

Kalpazanlık suçu hukuki ifadeyle parada sahtecilik suçu olmaktadır. Parada sahtecilik, Türk Ceza Kanunu 197. Maddesi uyarınca suç olup, sahte para basmanın cezası 2 yıl ile 12 yıl arasında bir hapis cezası ve 10000 güne kadar adli para cezasıdır. Ayrıca paranın sahte olduğunu bilerek kabul eden kişiler de 1 yıl ile 3 yıl arasında hapis ile cezalandırılırlar. Paranın sahte olup olmadığını bilmeden alan fakat bu niteliğini öğrendikten sonra bilerek piyasaya sahte parayı süren kişiler de 3 aydan 1 yıla kadar hapis ile cezalandırılırlar.

Sahte Para Basma Makinesi Kullanma, Üretme ve Satın Alma Suçu

Türk Ceza Kanunu’na göre para basılmasına yarayan her türlü alet ve malzemeyi izinsiz olarak üreten, bu tür cihaz ve aletleri ülkeye sokan, para basma makinesi satan, devreden, satın alan,kabul eden veya saklayan kişiler bir yıl ile 3 yıl arasında hapis ve adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret1195316
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu
Saat