• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
PARA VE OYUNCAKLAR
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim
OYUNCAK VE PARAYA DAİR

Altın, Dolar ve Petrol Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Altın, Dolar ve Petrol Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Yatırımı yapılabilecek çok sayıda alternatif olsa da çoğu kişi birikimlerini altın, dolar veya petrol üzerinden değerlendirir. Bunun sebebi ürünlerin finans piyasalarında yüksek talebe sahip olmasıdır. Bu sayede saniyelik fiyat değişimleri yaşanır. Anlık dalgalanmaların doğru tahmin edilmesiyle yüklü miktarda kazançlar elde edilir. Şimdi yüksek işlem hacmine sahip olan altın, dolar ve petrol arasındaki fiyat ilişkisi nedir, nasıl yorumlanır, hangisine yatırım yapmak daha doğrudur gibi soruları cevaplandıralım:

Altın, dolar ve petrol üçlüsü yatırımcıların paralarını değerlendirmek için tercihi yüksek olan enstrümanlardır. Finans piyasalarında ciddi talebe sahip olan ürünler, birikimlerin karlı şekillerde değerlendirilmesi fırsatı sunarlar. Elbette bunun için yatırımcıların üçlü hakkında bilmesi gerekenler vardır. Ancak bu şekilde işlemler beklentiye yönelik bilinçli olarak gerçekleştirilir. Sonucunda hedeflenen getirilere ulaşılmaktadır. Bu kapsamda işinize yarayacak önemli dip noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dövizler arasında en yüksek işlem hacmine sahip olan dolar, neredeyse bütün emtiaların fiyatlarını belirleyici para birimidir. Altın, gümüş, petrol gibi emtiaların değerleri dolar fiyatı baz alınarak hesaplanır. Bu nedenle altın, petrol ve dolar arasında diğer enstrümanlarda olmayan bir fiyat ilişkisi söz konusudur. Bu ilişkinin yatırımcılar tarafından bilinmesi önemlidir. Anlık değişen fiyat hareketlerinin doğru olarak yorumlamasını kolaylaştırdığı için yatırımcıların bu ilişkiyi bilmesi şarttır.

Şimdi; altın, dolar ve petrol arasındaki fiyat ilişkisi nasıldır, enstrümanların değerlerindeki değişmeler nasıl yorumlanır alt başlıklar altında inceleyelim.

Altın ve Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Yatırımcıların portföyünde yer alan altın ile dolar arasında genellikle zıt yönlü bir fiyat ilişkisi vardır. Geçmiş fiyat trendine bakıldığında bu ilişkiyi rahatlıkla görebilirsiniz. Bu ilişki ekonomik düzeyle alakalıdır. Ekonominin durgun olduğu zamanlarda yatırımcılar güvenilir ürün olan emtialara yönelirler. Haliyle dövizleri portföylerinden çıkarttıkları için para birimlerinin değerinde düşüşler gözlemlenir. Emtiaların değerleri ise talebin artmasıyla yükselir. Bu nedenle arz ve talebin fiyatlar üzerinde hissedilir bir etkisi vardır.

Arz ve talep unsurlarına bağlı olarak yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde yükselişler, düşüşler yaşanır. Tabii ki buna etki eden alt unsurlar da vardır. Örnek vermek gerekirse; ABD’de açıklanan ekonomik göstergeler, FED’in faiz ve para politikaları, gündemde yaşanan gelişmeler, terör saldırıları ve daha birçok husus yatırımcıların taleplerini etkiler. Bu nedenle de fiyat seviyelerinde hissedilir dalgalanmalar görülür. Önemli olan meydana gelen olayların takibini yaparak, yatırım araçlarının ne yönde değişeceğine doğru karar verebilmektir. Bu sayede karlı portföyler oluşturularak, beklenen getiriler elde edilir.

Altın ve Petrol Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Emtia grubunda yer alan altın ve petrol; birikimleri değerlendirmek için en çok tercih edilen enstrümanlar arasındadır. Özellikle portföyde birlikte yer alırlar. Çünkü aralarındaki fiyat ilişkisi genellikle eş yönlüdür. Bu sayede altın fiyatlarının yükseleceğini ön görenler, aynı zamanda petrol alımında da bulunurlar. Tabii ki bunu gözünüz kapalı yapmamalısınız. Piyasa takip ve analiz işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Fiyat trendinde yaşanacak değişimleri ön gördükten sonra portföyünüzü oluşturmalısınız. Böylece yaş tahtaya basmadan, adımlarınızı sağlıklı bir şekilde atarsınız.

Petrol ve altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların sebebine bakıldığında doların etkisinin olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Çünkü bu iki enstrüman dolar ile zıt yönlü fiyat hareketine sahiptir. Doların trend seviyelerinde yükselmeler görüldüğünde altın ve petrol fiyat hareketi geriye doğru çekilmektedir. Bilhassa ABD ekonomisine duyulan güvenin artmasıyla bu hususlar gerçekleşmektedir. Ekonomik verilerin olumlu sonuçlanması, FED’in faiz artırımı yapmasıyla birlikte doların değeri ciddi anlamda güçlenirken, emtiaların değerlerinde düşüşler meydana gelmektedir. Bu yüzden piyasaları sıkı sıkıya takip etmelisiniz. Gelişmelerin sonuçları nasıl yorumlanır öğrenmelisiniz.

Petrol ve Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Yatırımlarınızı dolar ve petrol üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka ikili arasındaki fiyat ilişkisini bilmelisiniz. Genellikle zıt yönlü ilişki olmasına rağmen bazı zamanda fiyat trendi eş doğrultuda ilerleyebilmektedir. Bu nedenle doların değeri yükseldiği için petrolü portföyünüzden hemen çıkartmamalısınız. Siyah incinin değerinde yaşanan fiyat hareketlerini incelemelisiniz. OPEC ve OECD’nin açıklamalarını takip etmelisiniz. Böylelikle petrolün değerinde yaşanacak dalgalanmaların aşağı mı yoksa yukarı mı olacağına karar verebilirsiniz. Buna bağlı olarak işlemlerinizi beklentilerinizi karşılayacak şekillerde gerçekleştirebilirsiniz.

Petrol ve dolar arasındaki fiyat ilişkisini yorumlamak için finans piyasalarında bulunan özel göstergeleri kullanabilirsiniz. Temel ve teknik analiz yöntemleri sayesinde ikili arasındaki ilişkinin ne yönde olduğuna karar verebilirsiniz. Bunun dışında fiyat – zaman grafikleri sayesinde yatırım yapmanız gereken karlı vakitleri belirleyebilirsiniz. Piyasalarda kazanç getirecek zaman ve fiyat aralıklarını belirlemeniz önemlidir.

Uzmanlar arasında tartışılan en büyük konu dolar mı, altın mı yoksa petrole mi yatırım yapmalı hususudur. Bu husus yatırımcılar tarafından da merak edilmektedir. Dolardaki yükselişler devam edecek mi yoksa trend eğilimi düşüşe mi geçecek, altın ve petroldeki dalgalanmalar ne yönde olacak gibi sorular yatırımcıların gündemini oluşturmaktadır. Birikimler bu soruların cevaplarına göre şekillendirildiği için en çok aranan sorular arasında hangi enstrümana yönelmeli, paramı değerlendirmek için altın mı, petrol mü yoksa dolar mı almalıyım gibi önemli hususlar yer almaktadır. Bu kapsamda uzmanların görüşleri birbirine zıt düşmektedir.

Son olarak, bazı uzmanlar dövizlerin değerlerinde yükselişlerin görüleceğini söylerken bazıları ise emtiaların fiyat hareketinin yükseleceğini dile getirmektedir. Bu nedenle yatırımcılar da ikilemde kalmaktadır. Bu kapsamda geçmiş fiyat seviyelerini incelemenizi öneririm. İncelemeleriniz sonucunda bugün yaşanan olaylar karşısında enstrümanların değerinde yükseliş mi yoksa düşüş mü eğilimine girecek anlayabilirsiniz. Çünkü fiyat trendleri geçmişle bağlı olarak hareket eder. Dolayısıyla geçmişte yaşanan olaylar sonucunda fiyat seviyelerinde ne gibi değişiklikler yaşanmışsa bugün meydana gelen değişmelerin sonucunda eş yükselmeler veya düşüşler görülür. Bu nedenle iyi bir piyasa takipçisi olmalısınız. Gelişmeleri ve değişmeleri yorumlayabilmelisiniz. Böylece beklediğiniz verimi gösterebilirsiniz.

https://paratic.com/altin-dolar-ve-petrol-arasindaki-fiyat-iliskisi-nedir/

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam190
Toplam Ziyaret1200104
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Hava Durumu
Saat