• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
PARA VE OYUNCAKLAR
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim
OYUNCAK VE PARAYA DAİR

DÜNYADAKİ PARA MÜZELERİ

DÜNYADAKİ PARA MÜZELERİ LİSTESİ 

Önemli sayıda merkez bankasının, müzesi ya da ziyaretçi merkezi vardır

AVRUPA: Para müzeleriyle sikke, madalyon ve kağıt para sergilerinin belki de en yoğunlaştığı yer burasıdır. 

 1. Avusturya, Graz ve Tirol’deki koleksiyon ve sergiler Viyana’da bulunan Österreichische Nationalbank para müzesi Kunstistorisches Museum’daki (Sanat Tarihi Müzesi) sikke kabinesi
 2. Belçika’da, Brüksel’deki Bibliotheque Royale koleksiyonları Banque Nationale de Belgique para müzesi
 3. Bulgaristan arkeoloji müzesi sikke koleksiyonu
 4. Hırvatistan arkeoloji müzesi sikke koleksiyonu
 5. Kıbrıs’ın zengin para tarihi Bank of Cyprus’un sergileri
 6. Çek Cumhuriyeti’nin zengin mirası, Prag’daki e’ska Narodni Banka (Çek Merkez Bankası) para müzesi ve Kutna Hora’daki darp müzesinde görülebilir.
 7. Danimarka Kopenhag’daki Nationalmuseet geniş ve önemli koleksiyonlara sahiptir;
 8. Estonya’da Tallinn’deki Eesti Pank’da (Estonya Bankası) Eesti Ajaloomuuseum’da (Estonya Tarih Müzesi) segiler mevcuttur
 9. Finlandiya’da Suomen Pankin Rahamuseo (Finlandiya Bankası Müzesi) Suomen Kansallismuseo (Finlandiya Ulusal Müzesi) , sergi ve koleksiyonlara sahiptir.

10. Fransa, Paris’teki Musee de la Monnaie (Para Müzesi) Bibliotheque Nationale , yerel arşiv ve müzelerinde içlerinde bulunduğu çeşitli mükemmel koleksiyon ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

11. Almanya, Köln para müzesi, Dresden para müzesi, Frankfur para müzesi, Halle para müzesi ve Hannover para müzesi ve önemli koleksiyonlarla donanmıştır.

12. Yunanistan’da, Atina Nümizmatik Müzesi, antik zamanlardan günümüze önemli koleksiyonlara sahiptir.

13. Macaristan’ın Magyar Nemzati Bank’ı (Macaristan Merkez Bankası) 2004 yılında yeniden tasarlanan bir ziyaretçi merkezi açmıştır

14. İzlanda’nın Nümizmatik Müzesi, İzlanda Merkez Bankası ve İzlanda Ulusal Müzesi’nin ortak katkılarıyla kurulmuştur. İrlanda’nın National Museum’unda Collins Barracks’daki sergiler, İrlanda para tarihinin 1000 yıllık izini sürmektedir. İtalya’da en dikkat çekicileri Napoli ve Roma’da bulunan pek çok müzenin yanı sıra Siracusa’daki önemli ören yerleri, ülkenin zengin tarihi ve arkeolojik mirası sayesinde sikke koleksiyonlarına sahiptir.

15. Letonya’daki Latvijas Banka’nın ziyaretçi merkezi bulunmaktadır;

16. Litvanya’daki Lietuvos Bankas’ın ziyaretçi merkezi bulunmaktadır;

17. Lüksemburg’da ise 1995’te açılan Banka Müzesi vardır.

18. Malta adasında Valletta’daki Ulusal Güzel Sanatlar Müzesindeki “monetaryum” , randevu alınarak gezilebilmektedir. Hollanda’da , üç müzenin ve koleksiyonların birleşmesi, Utrecht’te 2007’de açılan yeni bir para müzesinin zeminini hazırlamıştır.

19. Norveç Oslo’daki Bymuseet’te (Tarih Müzesi) numizmatik koleksiyonları sergilenmektedir.

20. Potekiz’de, Lizbon’daki Calouste Gulbenkian Foundation ve Banco de Portugal’in müzesiyle Porto’daki kağıt para müzesinde bir dizi koleksiyon bulunmaktadır.

21. Romanya’da, Bükreş’teki Muzeul National ve Banca National a Romanie ‘de koleksiyon ve sergiler mevcuttur.

22. Rusya’nın en dikkat çekenleri Moskovada’ki Devler Tarihi Müzesi ile St Petersburg’daki Hermitage Müzesi’nde bulunan oldukça zengin para koleksiyonları vardır.

23. Gürcistan Para Müzesi

24. Sırbistan’da, Belgrad ve Sabac’taki müzeler, sikke koleksiyonu ve sergisine sahip olanlar arasındadır;

25. , Slovakya’da Kremnica’daki Sikkeler ve Madalyonlar Müzesi ülkenin en eski müzeleri arasında bulunmakta

26. Slovenya’da sikkeler, Ljubljana’daki Ulusal Müze’nin koleksiyonları içindeki pek çok nesne arasında yer almaktadır. İspanya’da, Madrid’deki İspanyol darp müzesi Casa de la Monada, para tarihine ilişkin pek çok serginin bulunduğu odalara sahiptir Barcelona’daki Palau de la Virrena’da sergilenen para koleksiyonlarında oldukça ilginç nesneler bulunmaktadır. İsveç, Stockholm’daki geniş bir koleksiyon ve sergi alanına sahip ve Stockholm’un hemen dışındaki Tumba kağıt değirmeni müzesiyle bağlantılı, Kraliyet Sikke Kabinesi ile övünmektedir.

27. İsviçre, kantonal yapısı sayesinde, diğerlerinin yanı sıra Basel, Lozan, Neuchatel ve Zürih’dek pek çok ilginç sikke koleksiyonları ve para müzeleriyle kutsanmıştır.

28. Ukrayna ve eski Makedonya Yugoslav Cumhuriyeti’ndeki arkeoloji müzelerinin koleksiyonları arasında sikkeler de yer almaktadır.

29. England Birleşik Krallık’ta içlerinde British Museum, Bank of England Museum, Royal Mint Museum (Kraliyet Darphanesi Müzesi) ile Ashmolean Museum (Oxford), Fitzwilliam (Cambridge), Manchester Museum ve Hunterian Museum (Glasgow) gibi üniversite koleksiyonlarının yer aldığı, paraya ilişkin pek çok büyük koleksiyon ve sergi bulunmaktadır.

AMERİKA: Geçmişte, para müzeleri Kuzey Amerika’dakilerin, özellikle de ABD’dekilerin egemenliğindeydi. Ancak geçtiğimiz on yıllarda, artan sayıda Orta ve Güney Amerika merkez bankası,müzeler ve kültür merkezleri geliştirmişlerdir. 

 1. Arjantin, Buenos Aires’deki ulusal banka müzesi de bulunmaktadır
 2. Aruba merkez bankası ülkesinin parasal tarihini gösteren müzeye sahiptir
 3. Belize merkez bankası ülkesinin parasal tarihini gösteren müzeye sahiptir
 4. Bermuda merkez bankası ülkesinin parasal tarihini gösteren müzeye sahiptir
 5. Bolivya’da, binlerce sikke üretmiş olan Potosi darphanesi günümüzde bir para müzesidir. Brasilia’daki Casa da Monada, Brezilya Merkez Bankası para müzesi Rio de Janeiro’daki Museu Historice Nacional’de (Ulusal Tarih Müzesi) önemli koleksiyon ve sergiler bulunmaktadır.
 6. Kanada’daki Bank of Canada’nın Currency Müzesi, özel olarak Kanada paralarıyle ilgili önemli koleksiyonları kapsamaktadır
 7. Şili’de, Santiago’daki eski darphane binaso Casa de la Monada’da bir müze ve yine
 8. Santiago’daki Museo Historico Nacional’de (Ulusal Tarih Müzesi) kayda değer koleksiyonar bulunmaktadır.
 9. Kolombiya’da, Banco Central de Colombia (Kolombiya Merkez Bankası) Bogota’daki Altın Müzesi’ni işletmekte ve Museı Nacional de Colombia da (Kolombiya Ulusal Müzesi) paraya ilişkin koleksiyon ve sergilere sahip bulunmaktadır. Costa Rica ‘da, San Jose’deki Museıs del Banco Central’in (Merkez Bankası Müzesi) yer altı para sergileri bulunmakta

10. Küba’da Havana’daki Banco Mendoza’nın eski genel müdürlük binası Nümizmatik Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Dominik Cumhuriyeti’nde Nümizmatik be Filateli Müzesi, Karayipler’den dikkat çekici sikke ve pul koleksiyonları barındırmakta

11. Ekvador’da Banco Central del Ecuador’un müzesinde önemli sanat ve arkeoloji koleksiyonları yer almaktadır. Jamaika, Meksika ve Panama’nın ulusal bankalarının tümüne bitişik para müzeleri

12. Peru’nun Bancı Central’inin müzesindeki nesneler içinde sikke ve kağıt paralar da sergiienmektedir.

13. Surinam Merkez Bankası bir Nümizmatik Müzesi’ne sahiptir

14. Trinidad ve Tobago Merkez Bankası para müzesi

15. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise, Federal Reserve Bank şubeleriylyle bir çok sayıda para koleksiyonu ve sergi mevcuttur. Washington’daki Smithsonian InstitutionColarodo Springs’teki American Numismatic Association

16. New York’taki American Numismatic Society’nin koleksiyonu, American Museum of Financial History gibi daha küçük müzeler de para tarihinin çeşitli yönlerine eğilen önemli nesneler barındırmaktadır.

17. Uruguay’da Banco Central’in bir para müzesi bulunmaktadır

18. Venezuela’daki Banco Central Karakas ofisinde de bir müze mevcuttur.

AFRİKA: Afrika’nın hali hazırda daha az sayıda para müzesi bulunsa da kıtaya dağılmış müzelerde dikkate değer para koleksiyonları bulunmakta ve geçici sergiler bunları zaman zaman gün ışığına çıkartmaktadır. Önümüzdeki on yıllarda müzelere daha fazla yatırım yapılmasının önemli ve ilginç koleksiyonların sergilenmesine olanak tanıyacağı umulmaktadır. 

 1. Mısır’da Kahire’deki Mısır Müzesi, pek çok hazinenin yanı sıra sikkelere ve diğer para nesnelerine sahiptir.
 2. Etiyopya’nın zengin tarihi, içinde sikkelerinde bulunduğu ilk insanlara ait küçük sanat eserlerini sergileyen bir müzeye sahip Axum arkeolojik sitesinde sergilenmekte
 3. Adis Ababa Üniversitesi’nin elinde sikkeler, banknotlar ve posta pullarından oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır.
 4. Gambiya’nın Merkez Bankası’nda bir para müzesi vardır
 5. Gana Ulusal Müzesi para tarihiyle ilgili sergilere sahiptir.
 6. Kenya’nın, Nairobi’deki ulusal müzelerinde bulunan ilginç ve önemli para koleksiyonları vardır.( Hint Okyanusu ticaretindeki önemli rolünü yansıtacak biçimde)
 7. Fas’ta, Bank al-Magrib’te, 1990’larda Kazablanka’dan Rabat’taki yeni Nümizmatik Müzesi’ne nakledilen bir para koleksiyonu bulunmaktadır.
 8. Nijerya’da, müzelerce düzenlenen geçici sergiler bulunmaktadır ve müzelerde önemli koleksiyonlar yer almaktadır.
 9. Senegal, Dakar’da Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası olan bir para müzesi vardır.

10. Mozambik’te, “sarı ev” diye bilinen tarihi binada, Mozambik’te paranın tarihini sergileyen bir para müzesi bulunmaktadır.

11. Güney Afrika’da, Johannesburg ile Pretoria arasında yer alan Güney Afrika darphanesindeki Sikke Dünyası Müzesi’nin yanı sıra bir dizi banka müzesi bulunmaktadır.

12. Tunus Merkez Bankası’nın Para Müzesi eski çağlardan günümüze nesneler sergilemektedir.

ASYA VE OKYANUSYA  

 1. Afganistan Ulusal Müzesi’nde, çoğu son on yıllardaki savaşlardan müze çalışanlarının gizlemesi sayesinde kurtulmuş, ülkenin binlerce yıllık tarihini kapsayan önemli bir sikke koleksiyonu bulunmaktadır.
 2. Avustralya’da Victoria Müzesi’nin nümizmatik ve filateli koleksiyonu, Sidney ve Melbourne darphanelerinden gelen materyallerin yanı sıra Avustralya sikkelerini de barındırmakta ve Batı Avustralya Denizcilik Müzesi, batık gemilerden çıkartılan sikke koleksiyonlarını sergilemektedir. Güney Avustralya’daki Kadina’da, Sidney’deki Reser ve Bank of Australia’da ve Canberra’daki Royal Australian Mint’in (Darphane) ziyaretçi merkezinde uzmanlaşmış para müzeleri mevcuttur.
 3. Azerbaycan’ın Tarih Müzesi’nin koleksiyonunda binlerce sikke bulunmakta
 4. Manama’daki Bahreyn Ulusal Müzesi’nde sanat, arkeoloji ve tarih koleksiyon sergileri içinde sikkeler yer almaktadır.
 5. Bangladeş Ulusal Müzesi, Shillong’taki sikke sergisi Dakka’ya nakledildiğinde kurulmuştur ve sikke koleksiyonları önemli bir kaynak olmayı sürdürmektedir. Çin’in zengin para tarihi, müzelerinde, özellikle de Şanghay Müzesi’nin Antik Çin Sikkeleri Galerisi’nde Pekin’deki Çin Nümizmatik Müzesi’ndeki yansıtılmaktadır.
 6. Hindistan da, Delhi’deki Ulusal Müze, Kalküta’daki Hint Müzesi ve Chennai’deki Hükümet Müzesi’ni de içeren para müzeleri, sikke kağıt para koleksiyonlarıyla sergileri bakımından iyi bir donanıma sahiptir.
 7. Endonezya’da , The Bank of Indonesia’nın bir müzesi vardır
 8. İran’da, Müze-ye Milli-ye İran’da önemli bir sikke koleksiyonunun yanında Tahran’da da uzmanlaşmış bir Para Müzesi bulunmaktadır.
 9. Irak Ulusal Müzesi’nin koleksiyonları dikkat çekicidir ve altın sikkelerin bir kısmının 2003’te ne yazık ki yağmalanmasına karşın, ana sikke koleksiyonu sağlam kalmıştır.

10. İsrail’de, Kudüs’teki İsrail Müzesi ve Bank of Israel Müzesi, Tel Aviv’deki Eretz İsrail Müzesi ve Hayfa’daki Ulusal Denizcilik Müzesi gibi, parayla ilgili sergi ve koleksiyonlar barındıran birkaç müze bulunmaktadır.

11. Japonya, Tokyo’daki Basım Ofisi Müzesi’nde kağıt para sergsinin yanı sıra Bank Of Japan para müzesi UFJ Bank para müzesi

12. Ürdün’de , Central Bank Jordan’ın müzesi, geçmiş iki bin yılı aşkın sürenin paralarını kapsamakta

13. Malezya National Bank’ın Kuala Lumpur’daki giriş katında bir para müzesiyle sanat merkez bulunmaktadır.

14. Yeni Zelanda’da Wellington’da bulunan Te Papa (Yeni Zelanda Ulusal Müzesi) ile Bank of New Zealand para nesnelerinden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

15. Pakistan Ulusal Müzesi’nin önemli bir sikke koleksiyonu bulunmaktadır Pakistan Merkez Bankası koleksiyon ve sergilerini geliştirme yolundadır.

16. Filipinler’de Manila’daki Merkez Bankası bir para müzesi ne sahiptir

17. Kore Cumhuriyeti’nde Woori Bank, para ve bankacılık müzesi Bank of Korea, para ve bankacılık müzesi Chonung Bank para ve bankacılık müzesi

18. Suudi Arabistan, Riyad’da Saudi Arabian Mpnetary Agency’de uzmanlaşmış bir para müzesi vardır Suudi Ulusal Müzesi de sikke koleksiyonlarna sahiptir.

19. Singapur darphanesinde bulunan Darp Sikke Galerisi’nde para sergileri yer almaktadır.

20. Sri Lanka’nın, Colombo’daki Ulusal Müze Korte’deki Sri Lanka Merkez Bankası para müzesi ve önemli koleksiyonlarıyla birkaç para müzesi ve sergileri bulunmaktadır.

21. Suriye’nin uzun parasal geçmişi Şam’daki Ulusal Müze’de bulunan koleksiyon ve sergilerde yansıtılmaktadır.

22. Bank Of Thailand, Bankok’taki tarihi bir bina ve eski kraliyet sarayı olan Banghunprom Sarayı’nda Tayland’ın parasal tarihine ilişkin koleksiyon ve sergilere sahiptir.

23. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sharjah Nümizmatik Müzesi’nde,

24. Özbekistan’da ise Devlet Özbekistan Tarihi Müzesi Özbekistan Ulusal Bankası’nda para koleksiyon ve sergileri bulunmaktadır.

 

(KAYNAK:Paranın Tarihi Catherine Eagleton&Jonathen Williams) 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret1195316
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu
Saat