T.C.Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından altın, gümüş, bronz ve pirinç gibi madenler üzerine basılarak özel günlerde kültürel amaçlı olarak piyasaya sürülen paralardır. 

Koleksiyon amacıyla az miktarda basılır ve para yerine kullanılmaz. Kısaca özetleyecek olursak ;

HATIRA PARALARIMIZ GİZLİ HAZİNE'dir.

Hatıra Paraların Özellikleri ve Farklılıklarını 2 Madde ile Özetleyebiliriz;
1. T.C. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü web sitesindeki hatıra paralar listesinden farklı olarak sıralamada bazı paraların erör yani hatalı yada farklı kalıp basımları A,B gibi eklentiler verilerek listelenmiştir. Her paranın detaylarında bulunan sol en alttaki numara sıra numarasıdır. Listelemedeki Sayı başlığı altındaki numaralar toplamda olan para sayısını göstermektedir.
 
2. Yeni bir farklılık olarak ilk defa hatıra paraların arka yüzlerindeki tarihler esas alınarak gerekli düzenleme yapılmıştır. Böylece basım tarihinden sonraki tarihlerde piyasaya sürülen hatıra paralar basım tarihlerindeki sıraya çekilmişlerdir.

Ek olarak hatıra paralar madeni sınıflarına bölünerek listelemede ek kolaylık sağlanmıştır. Hatıra Paralar (Hepsi) linkine tıklayarak ya da her başlık altında  üstteki Başlık Filtresi yazan alana aradığınız paranın ismini yazarak da ulaşabilirsiniz.